Dlaczego ważna jest jakość przewodu?

4K

4K jest stosunkowo nowym standardem pojawiającym się przy transmisji sygnału telewizyjnego jak przy nowym formacie płyt Ultra HD Blu-ray. Oferuje 4 razy wyższą rozdzielczość niż miało to miejsce przy formacie HD i Blu-ray. Nowy standard podwoił rozdzielczość w pionie i poziomie powodując, że w stosunku do 1080p format 4K oferuje 4x wyższą rozdzielczość całkowitą.

8K

8K pozwala na uzyskanie zupełnie nowych wrażeń wizualnych przy współpracy ze źródłami i odbiornikami HDMI 2.1. Rozdzielczość 8K oferuje czterokrotnie więcej pikseli niż przy Ultra HD 4K i aż 16 razy więcej w porównaniu do tradycyjnego Full HD. Obsługa 8K@60 umożliwia uzyskanie płynnego oraz pełnego detali obrazu.

Co to oznacza?

Przesłanie 4x czy też aż 16x wyższej rozdzielczości oznacza przesłanie znacznie większej ilości danych z odtwarzacza do odbiornika. Większość nowoczesnych urządzeń jest w stanie wysłać i przyjąć tak dużą ilość informacji.

Dlaczego przepustowość jest istotna?

W przesyłaniu jakiegokolwiek sygnału, czy to 4K czy też 8K – najistotniejsza jest przepustowość. Wyższa rozdzielczość wymaga większej przepustowość. Jednak to tylko część prawdy. Ilość przesyłanych klatek na sekundę, głębia oraz próbkowanie kolorów są równie istotne jak rozdzielczość i one również zwiększają zapotrzebowanie na przepustowość. Różne kombinacje parametrów rozdzielczości, ilości klatek, głębi i próbkowania kolorów sprawiają, że zmienia się zapotrzebowanie na ilość przesyłanych informacji.

Posługując się tabelką dla rozdzielczości 4K

Jak wynika z powyższej tabelki – sygnał 4K 4:2:0 @60Hz 8bit wymaga przepustowości na poziomie 8.91Gbps = czyli maksymalnej możliwej w ramach standardu Blu-ray. Jest to jednocześnie najczęściej górna granica dla tradycyjnych przewodów miedzianych. Przesłanie takiego sygnału nie powinno stanowić problemu dla dobrych przewodów nawet do 15m. Przewody poprawnie przesyłające taki sygnał są często przez specjalistów oznaczane jako 4K-10.2G. Oznacza to, że powinny przesłać poprawnie sygnał do 10Gbps.

Problem pojawia się dopiero przy 4K 4:2:0 @60Hz 10bit – ponieważ niezbędna jest do tego przepustowość do 11.14Gbps. Przesłanie takiego sygnału na odległość większą niż 5m może stanowić już problem dla przewodów HDMI niższej jakości. Prawdziwe kłopoty jednak pojawiają się przy przesłaniu sygnału gdzie przepustowość wynosi 17.82Gbps. A taka jest wymagana w ramach standardu HDMI 2.0b.

Sprawdzając nawet bardzo drogie kable HDMI możemy dość do szokujących wniosków, że przewody kosztujące ponad 20 000 zł nie prześlą prawidłowo sygnału 18Gbps na odległość 9m i dłuższą. Wynika to z faktu, że ich konstrukcja im to uniemożliwia, ponieważ nie przewidywała ona pojawienia się standardu HDMI 2.0.

Stąd też FiberPro 18Gbps 4K to najlepszy kabel HDMI do 4K UHD HDR 18Gbps. Zapewnia on bezstratny transfer i gwarantowane efekty HDR UHD 4K bez kompresji danych. Analogicznie wygląda sytuacja dla kabla HDMI 2.1 FiberPro 48Gbps 8K.

Dlaczego Deep Color jest ważny?

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o Deep Color wraz z wprowadzeniem specyfikacji HDMI 1.3. Oferowała ona większą niż dotychczas 8-bitową precyzję kolorów. Pojawiły się po raz pierwszy warianty 10, 12 i 16 bitowych kolorów. Ilość bitów na każdy piksel składający się z 3 składowych – czerwony, zielony, niebieski dla 8 bitów oznacza 256 różnych tonów. 10 bitów już 1024 tony, zaś 12 butów to 4096. Jak łatwo zauważyć im większa ilość bitów tym więcej możliwych kolorów i odcieni do uzyskania. Przy 8 bitach, czyli standardzie Blu-ray uzyskiwaliśmy 16,7 milionów kolorów (256x256x256), przy 10 bitach uzyskujemy aż 1,073 miliarda! Standard Blu-ray oferował zapis kolorów w 8 bitach, standard UHD oferuje już 10 bitów. Jeśli chcemy skorzystać z dobrodziejstw HDR na dyskach UHD Blu-ray – niezbędne jest przesłanie sygnału w 10 bitach do naszego odbiornika. Nowy standard HDR Dolby Vision dopuszcza zapis kolorów w postaci 12 bitów, co powoduje że zapotrzebowanie na przepustowość będzie wzrastać. Nawet jeśli na dzień dzisiejszy dany przewód HDMI działa poprawnie, nie oznacza to że prześle prawidłowo sygnał zapisany na najnowszych płytach UDH Blu-ray, które pojawią się już niedługo. Każda zmiana informacji o kolorze na wyższy i lepszej jakości, wymusza oczywiście przesłanie znacznie większej ilości informacji. Im więcej informacji o kolorze – tym lepiej, pamiętać należy jednak że wymusza to zastosowanie lepszych przewodów.

Jeśli wcześniej zastanawiałeś się “jaki kabel hdmi kupić?” – to w tym momencie zapewne znasz już odpowiedź na to pytanie. Kable HDMI FiberPro z racji na ich zaawansowanie i sposób produkcji to najlepsze przewody HDMI jakie można nabyć do systemu projekcyjnego 4K UHD HDR, lub wersję 8K 48Gbps jeśli zamierzasz korzystać z mocnego komputera do gier, konsoli i posiadasz nowoczesny telewizor 8K.